DOĞAL GAZ TESİSATI

Tesisat Temizliği Nedir?

Tesisat temizliği evde veya iş yerinde olan kapalı devre ısıtma sistemlerinin genel bakımının ve temizliğinin yapılması anlamına gelmektedir. Kalorifer tesisatının kullanım süresi şebeke suyundaki kireç durumu ve sertlik oranı vb etkenler tesisatın yapısını etkileme ve zamanla yıpranmasına sebep olmaktadır.

Tesisat temizliği; tesisat yıkama, kombi bakımı, petek temizliği işlemlerinden oluşmaktadır. Bu temizliğin biri veya hepsi yapılabilmektedir.

Tesisat yıkama işlemi 4 yılda 1 yapılırken kombi bakımı ve petek temizliği senede bir yapılması önerilmektedir.

Tesisat temizliği yapılmazsa, kombi cihazında genel yada parça bazlı sorunlar çıkabilir, sıcak su kullanımı düşebilir, ısınma problemleri oluşabilir.

TESİSAT TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

1)  Tesisat Yıkama İşlemi

Tesisat yıkama işlemi kapalı devre ısıtma sistemlerinin içerisinde oluşan tortu ve kirin temizlenme işlemidir. Bu biriken tortu peteği ve kalorifer filtresini tıkayabilir. Bu petek tıkanması ısınmama problemine sebebiyet verebilmekte ve suyun akışını kesmektedir. Bu sorunlar ısınmanızı engellemekte, yakıt sarfiyatı yapmanıza ve diğer parçaların zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Tesisat yıkama işleminin, sistemin kimyasallardan fazla zarar görmemesi için 4 yılda bir yapılması önerilir.

Önemli not: Isıtma sistemindeki petekler içerisinde yer alan siyah su kirli su değildir, peteklerin içerisinde suyun rahat gezmesi için eklenen yağın suya bulaşmasıdır. Bu siyah suyun peteğe ve ya tesisata zararı yoktur.

Petekteki suyun kahverengi olması tesisat temizliği işlemlerinden olan tesisat yıkamama işleminin yapılması gerektiğinin göstergesidir.

Tesisat yıkama makinası ile işlem hızlı ve kolay bir şekilde etrafı kirletmeden yapılmaktadır.

Tesisat yıkama işlemi yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Yıkama işleminden sonra tesisat makinesine sistem koruma maddesini ekleyerek tekrardan makineyi çalıştırıyoruz. Boruları eski haline getirdikten sonra işlem tamamlanmış oluyor.

2) Kombi Bakımı

Kuru Ticaret olarak tüm kombi markaları için bakım yapmaktayız. Kombi bakımının yapılması, içerisinde yer alan parçaların uzun ömürlü olması ve verimli çalışması için son derece önemlidir. Kombi bakımının periyodik olarak her sene yapılması tarafımızca önerilmektedir.

3 ) Petek Temizliği

Petek temizliği işlemini, tesisat kurulumunu firmamız yapmış olmasa dahi yapmaktayız. Petek temizliği işleminin periyodik olarak yapılması ısıtma sisteminin verimli olmasını ve daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır.

HANGİ SÜRELERDE HİZMET VERİLMEKTE

Temizlik işlemi sabah 09.00 akşam 22.00 saatleri arasında yapılabilmektedir ancak daha öncedem 09.00 – 18.00 saatleri arasında müşteri temsilcimizden randevu talep etmeniz gerekmektedir. İş yoğunluğuna ve müsaitlik durumunuza bağlı olarak randevu verilmektedir.

Tesisat Temizliği Kaç Saat Sürmektedir?

Yapılacak işlemlere ve tesisatın durumuna bağlı olarak bu süre değişmektedir. Yaklaşık süre verilecek olursa, petek temizliği 30 dk, kombi bakımı 20 dk, tesisat yıkama 1 saat civarında zaman almaktadır. Ancak kombide yedek parça değişimi yada borulardaki bir sorun bu sürenin uzamasına sebep olabilmektedir.

HANGİ MARKALARIN TESİSAT TEMİZLİĞİ YAPILMAKTADIR?

Tesisat kurulumunun firmamızca yapılmış olması gerekmemektedir ve tüm kombi markaları için bakım onarım yapılmaktadır. Müşteri memnuniyeti firmamızın temel prensipleri arasında olup, garantili ve kaliteli hizmeti tesisat temizliği İzmir için ekonomik fiyata sizlere sunuyoruz.

NEDEN TESİSAT TEMİZLİĞİ YAPILMALI?

Peteklerin veya boruların tıkalı olması %40 civarında yakıt sarfiyatına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda arızalı yada bakımı yapılmamış kombi ileride daha yüksek maliyetlerde sorun çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden tesisat temizliği işlemini gerekli olan periyotlarda aksatmadan yapılmalıdır.

DOĞAL GAZ TESİSATI

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?